Chia tohumu

CHİA TOHUMU

 Son zamanların en çok merak edilen ve konuşulan besinlerinden olan chia tohumunu daha yakından inceleyelim.

Chia tohumu, salvia hispanica adı verilen nanegiller ailesinde yer alan bir bitkinin tohumudur. Chia tohumu ilk kez olarak MÖ. 3500 yıllarında Aztekler tarafından kullanılmaya başlanmıştır ve Aztek uygarlığında savaşan savaşçıların besin kaynağı olmuştur.

Chia tohumu Güney Amerika kökenlidir ve Bolivya, Arjantin, Meksika’da yetişmektedir. Güney Amerika’daki yerliler yüzlerce yıl bu tohumu hem ham haliyle hem de suyla veya diğer besinlerle karıştırarak tüketmişlerdir. Diğer tohumlar gibi uzun süre bozulmadan durabilmektedirler. Yüksek bir enerji kaynağı olduğu için yıllarca savaşlarda ve uzun yolculuklarda kullanılmıştır.

Peki chia tohumunun gündemde bu kadar konuşulmasının ve bu kadar tercih edilmesinin nedenlerinden bazılarını inceleyelim. Chia tohumunda bulunan lifler, sağlıklı omega 3 yağları ve yüksek protein miktarı sebebiyle son zamanlarda tüm dünyada tüketimi giderek yaygınlaşmaktadır.

Yüzdelik olarak bir chia tohumunda %20 oranında protein, %34 oranında yağ ve %25 oranında lif içermektedir.Ancak %34lük yağın çoğunu omega 3 yağları oluşturmaktadır. Omega 3 yağları beyin sağlığı için oldukça önemlidir.

28 gram chia tohumunda 11 gram lif bulunmaktadır ve bu günlük lif ihtiyacınızın üçte birini karşılamaktadır.Yani chia tohumunu tüketmeye başladığınızda vücudunuza yeteri kadar lif aldığınızdan emin olabilirsiniz.

28 gram chia tohumunda 5 gram omega 3,  4.4 gram protein vardır ve bu protein miktarı günlük ihtiyacın yaklaşık olarak %10unu karşılamaktadır.

Aynı zamanda chia tohumunda kolesterol bulunmamaktadır ve içerisinde gluten bulunmadığı için öncelikli olarak çölyak hastalarının daha sonrada bu hastalığı bulunmayan insanlar için sağlıklı bir seçenek olmaktadır. Bunun yanında içerisinde bulunana triptofan adlı aminoasit sayesinde hem kolay doymanızı hemde daha rahat uyumanızı sağlar.

Chia tohumunun tok tutması, acıkmayı önlemesi ve içerisinde bulunan yüksek protein sayesinde günlük protein ihtiyacının oldukça büyük bir kısmını karşılaması nedeniyle zayıflamak isteyenler için oldukça iyi bir seçenektir.

Chia tohumu aynı zamanda kan şekerini düzenler. Şeker hastalarının ve tip 2 diyabet hastalarının ihtiyaç duydukları şekeri doğal olarak almalarını sağlar. Ayrıca yağsız kas kütlesi oluşturmak isteyenler için hem enerji kaynağı hem de spor sonrası kasların beslenmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda koşu ve dayanıklılık sporları yapacak olan iki grubun birine chia tohumundan yapılan bir enerji jeli diğer gruba ise standart bir enerji içeceği verildiğinde performanslarının arasında bir fark olmadığı görülmüştür.İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin oluşmasını önler ve oluşmuş kanser hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini önler. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz chia tohumunun kullanımı ise çok kolaydır. Tohumun tadı olmadığı için direk olarak salatalarınıza, yemeklerinize ve smoothielerinize ekleyebilirsiniz.

Tuğçe Tunçer

Bir cevap yazın