Migren

MİGREN

Bu yazımızda bireylerin gündelik yaşantısını oldukça fazla etileyen migrenin ne olduğuna, nasıl meydana gelip ne gibi besinlerin iyi geldiği hakkında bilgi vereceğiz.

Migren, otonom sinir sisteminde disfonksiyon sonucunda meydana gelen bir hastalık türüdür. Migren, tarih öncesi çağlardan beri bilinmekte olup sürekli olarak ve nöbetler halinde kendini baş ağrısı ile gösteren bir hastalıktır.

Meydana gelen baş ağrılarından migreni ayırmak önemlidir. Migrende baş ağrısı tipik olarak nöbetler halinde meydana gelmektedir. 4 ile 72 saat arasında sürebilir ve kendiliğinden geçmektedir.

 Migren sadece bir beyin hastalığı değil tamamen bedenen kaynaklanan bir hastalıktır. Migren ataklarında bulantı oluşumu, kusma, baş dönmeleri, ışık ve sese karşı hassasiyet, ruh halinde meydana gelen değişiklik, çeşitli nörolojik değişiklikler yani görme kaybı meydana gelmesi, belirli bölgelerde uyuşukluk, kısmi felç, konuşmada bozulma gibi belirtilerle baş ağrısına eşlik edebilmektedir.

Migren kadınlarda erkeklerden daha çok görülmektedir. Bunun nedeni ise hormonal düzensizlik ve kadınların erkeklere oranla daha duygusal olmasıdır. Migren hastaların çoğunda 40 yaşından önce meydana gelir. 50 yaşın üstünde olan kişide migren başlama ihtimali daha azdır. Kadınlarda çoğunlukla orta yaşlarda meydana gelmektedir.

Migrenin Nedenleri

Migrenin beyin kimyasallarında ki değişimlerden dolayı kaynaklandığı düşünülür. Migren atağı sırasında özellikle serotonin adlı kimyasalın seviyelerinde düşme gözlemlenir.

 Serotonin düzeyinin azalması beynin bir bölümündeki damarlarda kasılmaya ve daralmaya neden olabilir. Hemen sonrasında damarlar genişler ve bu durumun baş ağrısına neden olduğu düşünülür. Serotonin seviyesindeki düşüşün nedeni ise tam olarak açıklanabilmiş değildir.

Bazı bilim adamlarına göre ise hormon seviyelerindeki değişimlerle migren arasında sıkı bir bağ olduğu düşünülmektedir.

Migreni Tetikleyen Başlıca Faktörler

  • Stres; çok fazla strese maruz kalan bireylerde migren atakları görülebilir.
  • Beslenme; yetersiz beslenme, uzun süre aç kalma, şekerli gıdaları çok fazla tüketerek açlığın bastırılmak istenmesi migrene neden olabilir. Düşen kan şekerinin şekerli gıdalarla aniden yükseltilmesi migren ataklarına neden olabilir. Yeterince su içmemek, besinlerde bulunan çeşitli kimyasallarda bazı bireylerde migrene neden olabilmektedir.
  • Kafein; gün içerisinde çok fazla tüketilen kahve, çay ve kola migren ataklarına neden olabilmektedir.
  • Bilgisayar ekranı; uzun süre bilgisayara bakmak zorunda kalmakta migreni tetikleyen faktörlerdendir. Migren hastaları sık sık kendilerine mola vermeli ve parlamayı önleyen ekranlar kullanmaya özen göstermelidirler.
  • Şarap ve peynir tüketimi; bazı peynir çeşitleri ve şarapta bulunan tiramin maddesi migrene neden olmaktadır.
  • Rutin farklılıkları; hafta sonu ve hafta içi arasında yaşanan günlük rutin farklılıkları migrene neden olabilir. Yemek saatlerinin değişmesi, uyku saatlerinin değişmesi ve kahve tüketiminin farklılık göstermesi büyük bir etkendir.
  • Uyku; çok fazla veya çok az uyumakta migren ataklarına neden olan faktörlerdendir.

Migreni tetikleyen bu faktörler zaman içerisinde farklılık gösterebilir. Zamanla bir tetikleyici etkisini yitirebilirken başka bir tetikleyici oluşabilmektedir.

Migrene Ne İyi Gelir?

Nane:  Anti inflamatuar özellikleri  sinirlerin  yatışmasına yardımcı olmaktadır. Bununla alakalı yapılan bir çok bilimsel araştırma sonucu nanenin migrene iyi geldiğini ortaya konulmuştur.

Balla tatlandırılmış nane çayı içmek migren ağrısını geçiştirebilir.

Papatya: Anti inflamatura ve antiseptik özellikleri olan papatya migren ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Düzenli papatya çayı içmek migreni büyük oranda azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

2-3 çay kaşığıpapatyayı bir bardak suya koyarak bir dakika boyunca kaynatarak ve günde 2-3 kere içebilirsiniz. Migrenden kaynaklanan ağrıların giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Zencefil: Bu konuyla alakalı yayınlanan bazı makaleler zencefilin migren ağrılarına iyi geldiğini ortaya koymaktadır.

Migren ağrıları dışında kas kasılmasını giderir ve kan damarlarında meydana gelebilecek inflamasyonu engelleyebilmektedir.

 

 

 

Kaynakça;

http://www.migren.gen.tr/

Migrene Ne İyi Geler

Migren Neden Olur?

 

 

 

 

 

 

Tuğçe Tunçer

Bir cevap yazın