Kafein

Kafein Kültürü

Günlük hayatta neredeyse artık kafeinsiz yapamaz olduk gerek sabah kalktığımızda gerek iş yerimizde ve ofisimizde kafeini eksik etmiyoruz. Kafeinin tanımını yapacak olursak:

Kafein; matein ve guaranin olarak da bilinir. Bolca tükettiğimiz kahvede, kakao da ve çayda kafein olmazsa olmazlardan. Yoğun bir acı tadı ile beraber, kolanın içerisinde tat vermek amaçlı da kullanılır.

Kafein, merkezi sinir sistemine etki eder ve beyine giden, beyinden gelen mesajları hızlandırır böylece daha zinde oluruz ve kahve içerek daha enerjik olabiliriz. Çok fazla tüketildiği takdirde uyku problemi de yaratmaktadır. İnsanlarda olan melatonin salgısını azaltır. Solunum sistemini uyarır ve kalp atışını hızlandırır.

Kafein doğada bulunan bir madde olup 63 bitkinin tohumunda ve yapraklarında bulunur. Biz daha çok çay ve kahveden vücudumuza alırız.

Kafeinin yaygın kullanım alanlarından biri de spordur. Spor performansını artırır, spordan önce veya sonra içilmesi tavsiye edilir.

Eğer sivilceye yatkın bir cildiniz varsa kafein sivilceleri artırmaktadır ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Kolanın bağımlılık yaptığı söylenir ve 330 ml’lik kola içerisinde 33 mg kafein bulunmaktadır. Aynı büyüklükte 1 fincan kahvede ise 112 mg civarındadır. Yani koladaki kafein, çay ve kahvedeki kafein oranının 3’te 1 ine sahiptir.

Kafeinin Faydaları:

  • Kafein metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımının devam etmesini sağlar, spordan sonra içilmesini tavsiye ederiz.
  • Kafein tüketmek, karaciğer hastalıklarına yakalanma oranını aza indirir.

Kafeinin Zararları:

  • Kafein, sinirlilik, uykusuzluk ve depresyon yapabilir.
  • Kafein,migrenin tetiklenmesine neden olarak gösterilebilir.
  • Kafein, mide asit salgısını artırır ve gastrite neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın