Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi

  Sağlık açısından yararlı birçok besin arasında yer alan hindistan cevizi doğal bir besindir. Hindistan cevizi Hint evlerinde uzun asırlar boyunca tedavi amaçlı kullanılmıştır. Hindistan cevizinin dış görünüşü ve tadı yetiştiği bölgelere göre farklılık göstermektedir. Dış kısmı olgunlaştıkça kahverengi olur. Hindistan cevizinin içerisinde bulunan su yani sütü sağlık açısından çok önemlidir. Hindistan cevizinin içerisinde bulunan su günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. İçerisinde çok miktarda doymamış yağ vardır ve yüksek miktarda protein içermektedir. Hindistan cevizi ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, fosfor, selenyum ve çinko bulundurur.

  Sağlık açısından birçok yararı olan hindistan cevizinin faydalarına ve zararlarına bir göz atalım.

Hindistan Cevizinin Faydaları

Yüksek bir lif deposudur bu nedenle diyabetin gelişim riskini azaltmaktadır.

Midedeki fazla asit problemlerine iyi gelmektedir.

İçerdiği Beta Karoten sayesinde hem cildin güzelleşmesini sağlarken hem de gece görme bozukluklarına karşı bağışıklık oluşturur.

Karın bölgesinde oluşan fazla yağların eritilmesine yardımcı olmaktadır.

Kronik yorgunluğu ortadan kaldırır.

Hindistan cevizi enerji veren bir besindir ve tokluk hissinin oluşmasını sağlar.

Epilepsi hastalarına iyi gelmektedir. Özellikle çocuklarda epilepsi nöbetlerinin şiddetini azaltmayı sağlamaktadır.

Kalp hastalıkları riskini azaltır.

İçerdiği sağlıklı doymuş yağlar sayesinde vücutta iyi huylu kolesterolün yükselmesini engellemektedir.

Hindistan cevizi suyu ağızda bulunan bakterileri öldürür ve kötü nefes sorunlarına karşı iyi gelmektedir.

Kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek olduğundan hem kemikleri hem de dişlerimizi korur ve kemik gelişimine yardımcı olmaktadır.

Hindistan cevizi cilt ve saç sağlığına da oldukça faydalıdır. Özellikle kuru ciltlerde oluşan pul pul dökülmeye iyi gelmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Hindistan cevizinin cilt kanserine yakalanma riskini düşürdüğü açıklanmıştır.

Hamile kadınlar içinde çok faydalıdır. Bebek ve annenin bağışıklık sistemini geliştirir.

Hindistan Cevizinin Zararları

Hindistan cevizi içerisinde yağ oranı yüksek olduğundan çok miktarda tüketimi kilo alımına neden olduğu ve kolesterolü yükselttiği düşünülmektedir.

Hindistan cevizi suyunun kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir. Kan basıncı seviyesi düşük olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Kaynakça;

http://www.milliyet.com.tr/hindistan-cevizi-mucizesi—pembenar-yazardetay-saglik-2028301/ http://www.faydalarizararlari.com/hindistan-cevizinin-faydalari/

 

Tuğçe Tunçer

Bir cevap yazın